Tüm liste

 Tüm lezzet duraklarını  görmek istiyorum...

Arama

Neden?

 Nerede ne yenir?
 Bilmek istiyorum...

Şehirler Listesi

 Hangi şehirde ne yenir?

Haberler

Anket

Gittiğiniz restoranda en çok neye dikkat edersiniz?
  Lezzet
  Hijyen
  Ambians
  Ücret
  Hizmet

SİNOP

Şen Pastanesi

Revani


Adres : Kıbrıs Cad. No:25 / SİNOP
Telefon : 0368 261 17 11

Pastane, Tersane Mevkiinde, Kıbrıs Caddesi ile Kurtuluş'un kesiştiği yerde, hemen göze batan bir konumda. Kurtuluş Savaşından önce Ömer Sen tarafından kurulmuş.
Ömer bey savaşa gidince dükkan kapanmış.
Savaş sonrası 1925 te tekrar açılmış. Bugünkü bulunduğu yere gelinceye kadar dört kere yer değiştirmiş. Simdi işin başında üçüncü kuşaktan Selami Sen var. Helva, şeker, lokum ve boza üzerinde ustalık sahibi olan pastane, daha sonra çeşitlerinin arasına çeşitli tatlıları, dondurmayı ve badem ezmesini de eklemiş. Dondurmacılık kar kuyuları döneminde başlamış.

Elle çevire çevire yapılan o dönem dondurmaların tadı, şimdiki modern malzeme ile yapılan dondurmalardan çok farklıymış. Talep azalınca akide şekeri üretimi durdurulmuş. Pastacılığa ağırlık verilmiş. Sen Pastanesi'nde yapılan revaninin tadı ise dillere destan. Selami Sen'e göre lezzetin sırrını şu unsurlar oluşturuyor: Köy yumurtası, yapım ve pişirme tekniği... Çok kısık ateşte 2,5 saatte pişiyor.

Sinop'a gidip de Şen Pastanesi'ne uğramamak olmaz. Pastanede oturup lezzetli revaninin tadına baktığınızda bana hak verecekseniz. Kilo alma korkunuz yoksa, bu muhteşem tatlının yanında bir de kaymaklı dondurma ısmarlarsanız, damağınızın size dua edeceğinden emin olabilirsiniz.

Video

Yorumlar

Yorumunu Yaz!

Yorum bulunamadı. Buraya ilk yorumu sen yazabilirsin...İletişim | Lezzet Durağı Tavsiye Et | Anasayfam Yap | Arkadaşına Tavsiye et | Hakkımızda
Tüm hakları lezzetduragi.net'e aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Tasarım & Programlama Akali SOFT
© 2008 - 2009
film izle dizi izle sinema müzik dinle