Tüm liste

 Tüm lezzet duraklarını  görmek istiyorum...

Arama

Neden?

 Nerede ne yenir?
 Bilmek istiyorum...

Şehirler Listesi

 Hangi şehirde ne yenir?

Haberler

Anket

Gittiğiniz restoranda en çok neye dikkat edersiniz?
  Lezzet
  Hijyen
  Ambians
  Ücret
  Hizmet

KARS

Ocakbaşı Restoran

Fırında Kaz


Adres : Atatürk Cad. No:276 / KARS
Telefon : 0474 212 00 56 / 0474 212 21 61

Kars denince akla ilk gelen yemek, fırında kazdır. Bu kent ve civarında kaz eti vaz geçilmez lezzetlerin başında gelir. Köylerde, her evin mutlaka 4-5 kazı vardır. Kaz ya fırında ya da tandırda pişer. Her ikisinin de tadına doyum olmaz.
Kars'ta kazı en iyi pişiren yerlerden biri de Atatürk Caddesi'ndeki Ocakbaşı Restauranıdır.
Bünyamin Kaygısız Kars'ın ünlü kazının pişiriliş öyküsünü ve bu kadar lezzetli oluşunun sebebini şöyle anlatıyor:
"Yöremizin yüksek oluşu ve iklim şartları, kazın burada daha lezzetli olmasına neden oluyor. Kaz, kar yemeden asla kesilmez. Kar yemeyen hayvanın eti yavan olur. Bütün yaz doğal yolla beslenir. Kars'ta hemen hemen her evde kaz vardır. Karslı Kazsız yapamaz.
Yapılışına gelince; kazlar önce kesilir ve temizlenir. Temizlendikten sonra tuzlanır ve kurumaya bırakılır. Bu bekleme süresi 15-20 gündür. Bu sürede kaz kurur ve yağı etine nüfuz eder ve böylelikle kaz eti lezzetli bir hal alır. Artık yemek yapmak için uygun kıvama gelmiştir. Pişirme aşamasında önce kaz bulgur ile ocakta haşlanır. Daha sonra haşlanan bulgur tepsinin altına serilir ve üstüne kaz konarak fırına sürülür. Tepsinin fırının ateşten uzak kısmında olması gerekir. Fırında yaklaşık 2 saat kalır. Servise sunulurken yanında Kars'ın yoğurdu, turşusu, hoşafı da masaya konur." Bünyamin Usta bunları anlatırken, nar gibi kızarmış kazın önüme konacağı anı sabırsızlıkla bekliyordum. Sonunda o an geldi. Kazı kemiklerinden ayırıp, bulgur pilavına katık ederken, damağımda lezzet patlamaları oluştuğunu hissediyoruz.

Yolunuz Kars'a düşerse kazın tadına mutlaka bakın... Bu yemek, kentin havasıyla, suyuyla, atmosferiyle, insanıyla, manzarasıyla birleşince daha lezzetli oluyor. Eğer uçağa atlayıp hemen dönecekseniz, dondurulmuş kuru kazlardan bir tane alıp, evde de eşe dosta bu muhteşem lezzeti tattırabilirsiniz.

Video

Yorumlar

Yorumunu Yaz!

Yorum bulunamadı. Buraya ilk yorumu sen yazabilirsin...İletişim | Lezzet Durağı Tavsiye Et | Anasayfam Yap | Arkadaşına Tavsiye et | Hakkımızda
Tüm hakları lezzetduragi.net'e aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Tasarım & Programlama Akali SOFT
© 2008 - 2009
film izle dizi izle sinema müzik dinle