Tüm liste

 Tüm lezzet duraklarını  görmek istiyorum...

Arama

Neden?

 Nerede ne yenir?
 Bilmek istiyorum...

Şehirler Listesi

 Hangi şehirde ne yenir?

Haberler

Anket

Gittiğiniz restoranda en çok neye dikkat edersiniz?
  Lezzet
  Hijyen
  Ambians
  Ücret
  Hizmet

AYDIN

Köfteci Dede

Çine Köftesi


Adres : Menderes Bulvarı. Belediye Sosyal Tesisleri / ÇİNE / AYDIN
Telefon : 0256 711 51 53 - 0256 711 51 55

Güneye tatile gidenler veya güneyden tatilden dönenler Çine Köftesini yemeden yollarına devam etmezler. Çine'de köfteciler ilçe çıkışında yan yana sıralanırlar. Bu köfteyi en iyi yapan yerlerden biri de Köfteci Dede'nin yeridir. Büyükçe ve temiz bir salonda müşterilerini ağırlayan işletmeciler yolcularını memnun etmek için aşırı bir gayret sarf ediyorlar.

Fevzi Eryalçın; et aynı, soğan aynı, tuz aynıyken Çine köftesinin diğer köftelerden neden ayrı olduğunu söyle anlatıyor:
"Çine'mizin dağlarında yetişen nane, kekik kokulu otları ile dağlarda yetişen besili hayvanlarımızın kesimi yapılır. Kasaplarda işlenip sinirsiz kıyma haline getirilir ve daha sonra imalathanemizde köftesi yapılır. Pişirmesi-de ayrı bir maharet ister. Ne az pişmesi ne de çok pişmesi gerekir, orta karar olması makbuldür. Bütün bu faktörleri bir araya topladığınız zaman da Çine'nin meşhur köftesi oluşur. Etin lezzeti bu köftenin lezzetinin en büyük faktörüdür."

Çine'nin köftesi kadar çöp şisi de çok meşhurdur. Bu şişlerde süt danasının but kısmı kutlanılır. Sinirleri ayıklanmış, yağsız bir ettir. Siş dizilirken araya yağlı kuzu eti konur. Güneye gidenler Çine'den geçerseniz mutlaka Köfteci Dede'de yörenin lezzetli etleriyle yapılan köftenin ve çöp şişin tadına bakın.

Video

Yorumlar

Yorumunu Yaz!

Yorum bulunamadı. Buraya ilk yorumu sen yazabilirsin...İletişim | Lezzet Durağı Tavsiye Et | Anasayfam Yap | Arkadaşına Tavsiye et | Hakkımızda
Tüm hakları lezzetduragi.net'e aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Tasarım & Programlama Akali SOFT
© 2008 - 2009
film izle dizi izle sinema müzik dinle