Tüm liste

 Tüm lezzet duraklarını  görmek istiyorum...

Arama

Neden?

 Nerede ne yenir?
 Bilmek istiyorum...

Şehirler Listesi

 Hangi şehirde ne yenir?

Haberler

Anket

Gittiğiniz restoranda en çok neye dikkat edersiniz?
  Lezzet
  Hijyen
  Ambians
  Ücret
  Hizmet

ERZURUM

Hacı Rüştü Çayevi

Çay


Adres : Yukarı Çarşı Caddesi / PASİNLER (Erzurum - Pasinler arası 38 Km.) / ERZURUM
Telefon :

Bütün lezzet duraklarında sadece yemek olacak diye bir kural yok. Başka lezzet duraklarında başka tatlarla da karşılaşmak mümkün. Örneğin Pasinler'deki Hacı Rüştü Çaye-vi'nde. Çay demlemeye 1930'dan önce başlamışlar. Buraya bir çok ünlü konuk olmuş, duvarlara asılan fotoğraflara bakıyoruz, bunlardan biri de Adnan Menderes. Çayın suyu asırlık semaverlerde kaynıyor. Çayevi, iç içe odalardan oluşuyor. Hacı Rüştü'nün oğlu Hacı Lütfü (Yaşar), göğsüne kadar uzanan beyaz sakalları, beyaz takkesi ile bir çaycıdan çok bir din adamına benziyor.

Hacı Lütfü bardaktaki lezzet hakkında şunları söylüyor: "Çayın lezzetinin sırrı suyunda. Dağdaki özel bir kaynaktan damacanalarla su getiriyor, çayımızı bu suyla yapıyoruz. Suyu, odun ateşinde kaynatır, kızgın külün üstünde fokurdamadan demlenmeye bırakırız. Eskiden çeşitli çaylarımız vardı, Hindistan'dan gelen çeşitli çayları birbirine karıştırır özel harmanlar yapardık. Ama artık bu çaylar yok. Yerli çaylarla yetinmek zorunda kalıyoruz. Çevre köylerden de buraya çay içmeye gelirler, buralarda bu çayın tadına bakıp da tiryakisi olmayan yoktur. Erzurum'dan buraya doktorlar, hocalar çay içmeye gelirler. Çayın faydası hazmettiriyor. Biz çaylarımızı kıtlama içeriz."
Bu çay evinin iç içe geçmiş 3 odası var. Canınız hangi odayı istiyorsa çayınızı orada içiyorsunuz. Girişteki en büyük salonun tavanı 80 yıldan beri içilen sigara yüzünden simsiyah olmuş. Hacı Lütfü, orijinalliği bozulmasın diye tavana el sürdürmüyor.

Video

Yorumlar

Yorumunu Yaz!

Yorumu yazan leziz
ersiny
2010-08-18 16:10:45
Tavsiyenize uydum çayımı içtim. Teşekkürler. Siteniz her daim takibimd...
Yorumu yazan ANKARA ve HASANKALELİ HACI RÜŞTÜ......
Hacı Rüştü
2011-02-11 13:38:45
ANKARA ve HASANKALELİ HACI RÜŞTÜ...... Yaklaşık 90 yıllık bir geçmişe sahip olan Hasankaleli Hacı Rüştü Çay Evini ülkemizde tanımayan o güzel çayından tatmayan olmamıştır.... Erzuruma yolu düşen Siyaset....Bürokrasi ve Ticaretin üst düzey bireylerinin uğrak yeri olan Hacı Rüştü Çay Evi... yıllardır bizim gururumuz olmuş...Gelen misafirlerini canı gönülden ağırlamış, Lavaş Ekmek-Gögermiş Peynir ve Odun Atşeinde Çay Keyfiyle baş tacı yapmıştır.... Bu güzel ve Tarihsel özelliğe sahip olan Hacı Rüştü Çay Evinin Manevi atmofseri yanında bir araya gelen Erzurumlu'ların geçmişten ve gelecekten ateşli tartışmalarına bir çoğumuz şahit olmuşusuzdur.... Kimimizin çocukluk ve gençliğinin geçtiği soklarda kalan anılarını anlatmsıyla başlayan ve kimimizin ise yan masadaki büyüklerimizin siyaset adına Hükümeti yıkıp tekrar kurmalarına kulak misafiri olmuşuzdur.... Başka şehirlerde yaşamaya inat ...... Bazen yüreğimizinin "Gitme Kal" seslenişlerine kulak vermesekte.... Baki kalan..... Yaşanan ve anılarda hep yaşanacak olan tebessüm dolu hatıralardan başka bir şeye sahip olamıyor insan..... Sevgili dostlarım...Ben; yaklaşık sekiz ay önce yaşadığım şehir olan Ankarada, Hasankaleli Hacı Rüştü Çay Evinde yaşadığımız o güzel atmofseri burada nasıl yaşarız fikriyle yola çıktım....Ankara Hamam Önü Semtinde ( Rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU ) Kabristanına yaklaşık 50 metre mesafede bir yer alarak....Restorasyon çalışmalarına başladım....Erzurum evleri dekorasyonunu örnek alarak....Giriş katını ve Bahçesini ...Odun Ateşinde Çay - Kahve Sohbet Evi açmayı planlıyorum....Üst katını ise 12 yataklı Butik Otel olarak Planladım....Şu an restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor....Rabbim nasip ederse,dört ay gibi bir süre içinde açılışını yapmayı planlıyorum.... Hacı Rüştü Çay ve Kahve Sohbet Evini neden Ankarada açmayı düşündüğümü sorabilirsiniz...Ankarada yaşıyorum....Bu ildeki Erzurumlu dostlarımızla hep böyle bir yerin mutlak olması gerektiğini düşünürdük...Ama yoktu....Bir araya gelip Tanışmak...Sohbet etmek...Erzurumdan konuşmak...hep hayelimizdi.... Bundan daha önemlisi ise Erzurumdan Ankaraya gelen ve burada Siyatet-Bürokrasi ve Ticari anlamda işleri olan Erzurumlu dostlarımızın çok sıkıntı çektiği bir soruna bir nebzede olsa çare olmak adına....Böyle bir girişimin anlamlı olacağına karar verdim....ki. bunu yıllar önce çok net yaşayan biriyim... Çıktık yola....İletişim | Lezzet Durağı Tavsiye Et | Anasayfam Yap | Arkadaşına Tavsiye et | Hakkımızda
Tüm hakları lezzetduragi.net'e aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Tasarım & Programlama Akali SOFT
© 2008 - 2009
film izle dizi izle sinema müzik dinle