Tüm liste

 Tüm lezzet duraklarını  görmek istiyorum...

Arama

Neden?

 Nerede ne yenir?
 Bilmek istiyorum...

Şehirler Listesi

 Hangi şehirde ne yenir?

Haberler

Anket

Gittiğiniz restoranda en çok neye dikkat edersiniz?
  Lezzet
  Hijyen
  Ambians
  Ücret
  Hizmet

İSTANBUL

Apik

İşkembe Çorbası


Adres : Dereboyu Caddesi No:79 Dolapdere / İSTANBUL
Telefon : 0212 237 31 39 / 0212 235 71 23

İstanbul'da işkembeci denince akla ilk Apik gelir. 1942 Yılından beri Dolapdere'de hep aynı yerde hizmet veren Apik, kentin en eski işkembecisidirve sağlıklı, usulüne uygun pişirilmiş, kostiksiz işkembe yiyebileceğiniz ender işkembecilerden biridir. Apik'ın mönüsünde işkembe, damar tuzlama, şirden, paça çorbası, kelle tandır, kokoreç ve zerdeden başka bir şey bulunmaz. Çünkü sahibi Apik Hayrabetoğlu'na göre, işkembe çorbasına güvenen işkembecinin başta bir şey satmasına gerek yoktur. Bu arada işkembeciye gelip de mercimek çorbası isteyenlere de fena bozuluyor, aklınızda olsun.

56 Yıldır devlet adamlarından şarkıcısına, ayakkabı boyacısından iş adamına, tamirci çırağından öğretim üyesine her meslekten, her sınıftan insanı ağırlamış Apik Hayrabetoğlu. işkembe çorbasının profesörü olduğu gibi, hayatın da profesörü olmuş adeta. Bir çok ilginç anısı var. Örneğin Ajda Pekkan, çantasında kaşık taşır, gittiği yerlerde kendi kaşığını kullanırmış. Apik'te de bir kaç kez aynı şeyi yapınca "kendi yemediğini başkasına yedirme" prensibini ilke edinen Apik Usta dayanamamış; "Kaşığını getiriyorsun, tasını da getir," demiş, o günden sonra bir daha kaşık getirmemiş Ajda Pekkan.

Halen 80'li yaşlarını süren Apik Hayrabetoğlu, kendi anlatımıyla yaramaz bir çocukmuş; ancak o yıllarda yaşam zormuş, ilkokuldan sonra zamanın ünlü lokantası Abdullah Efendi'de çalışmaya başlamış. Ardından ünlü işkembe ustaları Perikli Usta ve Apostol Usta'dan el almış, işinin öylesine ehli olmuş ki, işkembeyi bateri çalar gibi hazırlar, müşteriler onun tıkır tıkır işkembe kesmesini keyifle ızlermiş. Askerlik sonrasında başka işler denedikten sonra Sirkeci'de bir dükkan açmış, sonra da Dolapdere'ye taşınmış. O gün bugündür de hep Dolapdere'de Apik'te işkembe günlük alınıp günlük temizleniyor.

Mezbahada Apik'e ayrılmış bölümde hayvan kesilir kesilmez işkembe temizlenmeye başlanıyor. Havuzlarda defalarca tekrarlanan yıkanma işlemi, dükkanda da devam ediyor, işkembeler çiğ çiğ yenecek kadar temizlenene kadar işlem devam ediyor. işkembe kazanı her gün değişiyor. Mutfak pırıl pırıl, tertemiz ve düzenli. Üstelik açık; çorba servisi gözönünde yapılıyor.

"Sakın geç kalma erken gel"
İki katlı eski bir yapıda hizmet veren Apik'in bir duvarında Ahmet Rasim'in "Kana kuvvet, göze fer, batna ciladır çorba"dizesi yazılı. Ahmet Rasim bilindiği gibi içkiyi severmiş. Bestekar Tatyos Efendiyle de arkadaşmış. Bir gün "Bu gün eve içmeden gidelim," demişler. Eve gitmişler ama bir müddet sonra canlan meyhane çekmiş, Ahmet Rasim'e eşi "Sakın geç kalma erken gel," demiş. Meyhanede Ahmet Rasim "Bu akşam gün batarken gel, Sakın geç kalma erken gel" şarkısının sözlerini yazmış, Tatyos Efendi' de bestelemiş. Diğer işkembecilerin duvarlarını da süsleyen çorba güzellemesi de içkili bir akşamın ardından yazılmış. Apik, gece gündüz yılın her günü ve 24 saat açık. Sadece 1993 yılındaki yangında kapanmış. Yangında önce Atatürk'ün resmini kurtarmış Apik Usta. Tamiratın ardından tekrar açılmış. Gündüzleri kardeşi Simpat'ın kızı Silva'nın eşi Naim Çelikli, geceleri Silva'nın annesi Anna Yenge işin başında, işkembenin terbiyesi Anna Yenge'nin sorumluluğunda. Bilinen terbiye gibi görünse de formülünü sır olarak saklıyor. Aşçıbaşı Ali Usta tam 48 senedir Apik'te. Patronuyla çalışanıyla bir aile gibi olmuşlar. Apik Usta sadece sabahları uğruyor dükkana. Bir amiralin gemisini teftiş etmesi gibi kontolunu yapıyor. Ondan habersiz tek bir adım atılmıyor.

Apik'te porsiyonlar tadımlık değil, doyumluk geliyor. Suyun içinde yüzen bir kaç işkembe parçasını çorba diye satanların aksine Apik'in çorbaları bol taneli, kıvamlı, terbiyeli. Kocaman kaselerde servis edilen çorbalar kekik, kırmızı biberle süslenmiş şekilde normal porsiyon ve duble olarak servis ediliyor. Eski lokantalar ve işkembecilerin çoğunda olduğu gibi duvarları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan tutun, Necip Fazıl Kısakürek'e, Yaşar Nuri Öztürk'e kadar bir çok ünlü ismin Apik'le ilgili yazıları ve fotoğrafları süslüyor. Ahmet Rasim'in dizesinin altındaki bir vitrinde eski çorba kaseleri sıralanmış. Dükkanın tek süsü bu. Müdavimlerinin de istediği gibi dekorasyon eski haliyle muhafaza ediliyor.

Yorumlar

Yorumunu Yaz!

Yorum bulunamadı. Buraya ilk yorumu sen yazabilirsin...İletişim | Lezzet Durağı Tavsiye Et | Anasayfam Yap | Arkadaşına Tavsiye et | Hakkımızda
Tüm hakları lezzetduragi.net'e aittir.
İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Tasarım & Programlama Akali SOFT
© 2008 - 2009
film izle dizi izle sinema müzik dinle